Bibliopathos - Via Enrico Toti 1, 37129 Verona
Medieval Notary Manuscripts & Law Books Sessione Unica - dal lotto 1 al lotto 280
Monday 28 December 2015 hours 17:00 (UTC +01:00)

UNCOMMON EXTENSIVE ESSAY ON EVICTION IN PRIVATE NEGOTIATIONS BY MANGILI

NO COPY OUT OF ITALY

Mangili, Giovanni Antonio. De euictionibus tractatus, in quo agitur de materia contingente, nedum in Venditionibus, & bonorum alienationibus in genere factis a personis priuatis, principe, seu illius fisco, sed etiam speciatim in creditis, iuribus, actionibus, pignoribus, hippothecis, censibus, cessionibus, annuis redditibus, praelegatis, legatis, haereditatibus, fideicommissis, feudis, emphyteusi, transactionibus, permutationibus, insolutum dationibus, dotibus, donationibus, retractibus, iure patronatus, bonis ecclesiasticis, beneficijs, nominibus debitorum, rebus alienari prohibitis, locationibus, conductionibus, alluuionibus, vsufructu, ac de damnis, & interesse praedictorum occasione debitis expensis, & meliorationibus, iuxta iuriscommunis, & doctorum sententias, & praesertim Sacrae Rotae Romanae Decreta terminatis. Auctore Ioanne Antonio Mangilio I.C. Pisaurense. Opus frequentissimum, et maxime practicabile, et cunctis iuris professoribus, et iudicia exercentibus valde vtile. cum argumentis, & summarijs cuique quaestioni appositis, & duplici indice [...]. Venetiis: apud Bertanos, 1668.

Folio (344x232 mm), contemporary paperboard binding; pp. [12], 436, [108]. Title-page in red and black types, with the printer's device (in a figured frame two columns joined by a ribbon with the motto: Plus ultra). Xylographic initials and head-pieces. Text in two columns.

Important and ponderous essay on eviction in private negotiations (in private law, we speak of eviction if a third party submits its title to the thing sold and subtracts it to the one who bought it).

Giovanni Antonio Mangili (o Mangilio; XVI-XVII cent.) was an Italian jurist.

Provenance: Private library of a Verona noble family, whose roots are in Mantua and in which there were distinguished lawyers and jurists.
Handwritten ownership inscriptions and annotations at first free-leaf (Joseph Thomasini, 19: 7bris [19 September] 1677).

References: IT\ICCU\MILE\005386. OCLC, 797707243. Apparently no copy of this edition out of Italy.